Anasayfa / Blog / Halı Yıkama Şampuanı Nasıl Seçilir

Halı Yıkama Şampuanı Nasıl Seçilir

Halı Yıkama Şampuanı Nedir?

Halı yıkama şampuanı halıların temizliğinde kullanılan, halı yıkanırken kullanılan temizleyicilerdir. Halı yıkama işlemleri halı türüne göre değişiklikler göstermektedir. Tüm halılar aynı yöntem ve teknikle yıkanmamaktadır. Halıların çeşidi temizlik yönteminin belirlenmesi için çok önemlidir. Tıpkı temizlik yöntemi gibi halı yıkama işlemi için kullanılacak temizleyiciler, deterjanlar ve şampuanlar da önemlidir.

Halı yıkama şampuanları ağır kimyasallar içermez. Sağlık için zararlı ürünler olmadıkları gibi halıların da kullanım ömrünü uzatacak temizleyicilerdir. Halıların renklerinin korunmasını sağlarken lekelerin çıkmasını sağlayan temizlik ürünleridir. Kaliteli halı yıkama şampuanı kullanmak halıların kullanım ömrünü uzatmaktadır. Halı şampuanları profesyonel halı yıkama şampuanları, halı yıkama makinesi şampuanı ve elde yıkama halı şampuanı olarak farklı türlerde üretilmektedir.

Halı Yıkama Şampuanı Nasıl Seçilir?

Halı yıkama şampuanı seçimi için öncelikle halının nasıl yıkanacağına karar verilmelidir. Günümüzde elde halı yıkama işlemi imkânsızdır. Hem derinlemesine temizlik sunmayan hem de gereksiz su tüketimine sebep olan elde halı yıkama yöntemi için uygun alan bulmak da modern şehir yaşantısında imkansızdır. Bu yüzden profesyonel halı yıkama hizmetlerinden yararlanılması zorunluluktur. Halılar türleri bakımından farklı oldukları için temizlik şekilleri ve temizlik malzemeleri de farklıdır. Halı yıkama şampuanları da bu farklılıklar dikkate alınarak seçilmelidir.

Halı yıkama şampuanı seçimi için öncelikle şampuanların genel özellikleri dikkate alınmalıdır. Renk atması yapmamasına dikkat edilmelidir. Elde dokuma halılara, ipek halılara zarar vermeyecek türde şampuanlar olmalarına dikkat edilmelidir. Ağır kimyasallardan oluşmayan şampuanlar seçilmelidir.

Halı Yıkama Şampuanı Özellikleri

Halı yıkama şampuanları;

  • Ağır kimyasallar ve ağır metaller içermemelidir.
  • Biyosidal içermemelidir.
  • Sağlığa olumsuz etkileri olmamalı, solunumu olumsuz etkilememeli, havaya karışacak türde olmamalıdır.
  • Bakterilerden ve virüslerden, mikro organizmalardan uzun süre koruma sağlayacak özellikte olmalıdır.
  • Doğaya ve çevreye zarar vermemelidir.
  • Uzun süreli hijyen sağlamalıdır.
  • Halı renklerini koruyucu nitelikte olmalıdır. Halıların parlaklığını korumalıdır. Halı yüzeyinin yumuşak olmasını sağlamalıdır.
  • Yağ ve kir sökücü özellikte olmalıdır ama halı yüzeyine zarar vermemelidir. Halı kullanım ömrünü uzatacak nitelikte olmalıdır.Yazar

Doğukan Gümüşsoy

Dinamiksoft Kurucu Ortağı & Dijital Pazarlama Uzmanı

Lisans eğitimini bilgisayar mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra Dinamiksoft 'da kurucu ortak ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaktadır.Paylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Yorumlar (0)Yorum Yapın

Bize Sorun
Son Paylaşımlar