Anasayfa / Halı Yıkama Hizmetleri / Ankara Saçak Örme Ve Yün Halı Tamiri

Ankara Saçak Örme Ve Yün Halı Tamiri

Saçak Örme Nedir?

Saçak örme; halı saçaklarının hasar görmesini önlemek ya da hazar gören halı saçak ve püsküllerinin düzeltilmesidir. Halı yıkama ve temizliği işlemlerinin yanında halı bakımının da yapılması gerekmektedir. Halıların püskülleri dekoratif açıdan şık görüntü sağlamaktadır. Ancak yıprandıklarında halıların da yıpranmış ve eski görünmelerine neden olmaktadır.

Saçak örme işlemleri halıların daha temiz daha yeni görünmesini sağlamaktadır. Halıların yeni alındığı dönemlerdeki gibi görünmelerini sağlamaktadır. Bu görünüm püsküllerin burgu kısımlarının düzeltilmesi ile oluşturulmaktadır.

Halıların temizliği yapılacağı zaman yıpranan kısımlarının da tamirinin onarımının yapılması gerekmektedir. Saçakların temizlenmesi de oldukça önemlidir. Bu temizlik öncesi örme işlemleriyle daha düzenli bir görünüm elde edilmektedir.

Yün Halı Tamiri Nedir?

Yün halı tamiri; yün iplikler ile yapılan halılarında kullanım sonucu oluşan yıpranmalarının giderilmesidir. Halılar ev dekorasyonu için oldukça önemli eşyalardır. Aynı şekilde de en çok kullanılan eşyalardır. Kullanımlar sonucu zamanla halılarda açılmalar, yırtılmalar, sökülmeler, renklerde değişimler, kenarlarda yıpranmalar oluşmaktadır.

Yün halı tamiri ile her türlü halı deformasyonun yok edilmesi mümkündür. Halı yıkama şirketleri profesyonel ekipleri ile tamirat işlemlerini de gerçekleştirirler. Yün halılarda meydana gelen olumsuz durumların giderilmesini sağlarlar. Halı saçaklarında ve halı gövdelerinde tamirler yapılabilmektedir. Halı gövdelerinde yapılacak tamir oldukça zordur. Ayrıntılara çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Halı bütünlüğü bozulmamalıdır. Orijinal halinden ayırt edilmemelidir. Saçaklarda oluşan deformeler de örme işlemleri ile giderilmelidir.

Saçak Örme ve Yün Halı Tamiri Nasıl Yapılır?

Saçak örme ve yün halı tamiri için her şeyden önce dokuma özellikleri incelenmelidir. Halı hasar oranı analiz edilmelidir. Hasarlar, yıpranmalar bozulmalar belirlenmelidir.

Halı renklerinde değişimlerin olup olmadığına bakılmalıdır. Bunun için de halı tamirat önce detaylı bir şekilde temizlenmelidir. Diplerinden yüzeyine kadar temizlenmeli, renklerin parlaklığının görünmesi sağlanmalıdır. Renklerde solma, atma varsa özel malzemeler ile renkler eski canlı haline getirilmelidir.

Saçak örülmeli yıpranan kısımlar yok edilmelidir. El dokuması halılar için ustalar tarafından örme işlemleri yapılmalıdır.

Saçak örme ve yün halı tamiri yapılırken halının tel sıklığı, kalınlığı incelenmelidir. Ana malzemelerin aynı şekilde temini sağlanmalıdır. Tamirat ile halı orijinal haline yeniden dönmelidir.Ankara Saçak Örme Ve Yün Halı Tamiri İşlerimizYazar

Doğukan Gümüşsoy

Dinamiksoft Kurucu Ortağı & Dijital Pazarlama Uzmanı

Lisans eğitimini bilgisayar mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra Dinamiksoft 'da kurucu ortak ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaktadır.Paylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Yorumlar (0)Yorum Yapın

Bize Sorun


Son Paylaşımlar