Ankara Overlok

Overlok Nedir?

Overlok; özel makineler ile halı, kilim kıyafet gibi örgü ve dokuma eşyaların kenarlarında, saçaklarında oluşan yıpranmaların ya da püskülleşmelerin, çıkan iplik parçacıklarının düzeltilerek kapatılması işlemidir. Özel makineler ile yapılan bu işlem çok hassas ve ince kumaşlarda nadiren elde de yapılabilmektedir.

Overlok, konfeksiyon için oldukça önemli bir dikiş tekniğidir. Ancak en çok halı kilim için yapıldığı düşünülmektedir. En çok kullanılan eşyalarımız olan halı ve kilimler yıpranmaya kenarlardan başlamaktadır. Özellikle püsküllerde oluşan bu sorunlar, kapatma işlemini zorunlu hale getirmektedir. Halılar yıkanacağı zaman püsküllerinde oluşan kirler yanlış uygulamalarla çıkarılmaya çalışılırsa renk değişimi ve açılmalar kaçınılmazdır. Hal böyle olunca saçaklar kapatılırsa ancak düzenli ve yeni görünüm elde edilmektedir.

Overlok Nasıl Yapılır?

Overlok halı ve kilimler için en çok yaptırılan işlemdir. Halılar ve kilimler kalın ürünlerdir. Elde dikime elverişli değildir. Halı ve kilimlerde yapılacak işlemler için makine kullanımı zorunludur. İşlemler için kullanılan makinelere overlok makinesi adı verilir. Makineler kullanımını bilen kişilerce kullanılmalıdır.

Overlok işlemleri için öncelikle halı ve kilimlerin incelenmesi gerekmektedir. Dokuma iplik kalınlıkları ve saçak iplik yapıları belirlenmelidir. Kilimlerin ve halıların kalınlıklarına bakılmalıdır. Renk analizleri yapılmalıdır. Analize uygun renkte kumaşlar hazırlanmalıdır. Hazırlanan kumaşların ihtiyaç duyulan boyutlarda düzgünce kesilmelidir. Kesme işlemi sonrası bu kumaşlarla hali ve kilimlere en uygun dikiş yöntemi ile halı ve kilim saçakları kenarları kapatılmalıdır. Sonradan eklene kumaş ile asıl kumaş herhangi bir taşma oluşmadan birleştirilmelidir. Denklik sağlanmalıdır.

Overlok Yapıtırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • ⇒ Overlok yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli kriter yaptırılacak yerin seçimidir. Halı yıkama ve temizlik şirketleri overlok hizmetleri de vermektedir. Bu firmaların seçilmesi halı kilim yapısına en uygun dikiş işleminin yapılmasını sağlayacaktır. Bu yüzden alanında uzman bir firmaya yaptırılmalıdır.
  • Halı ve kilimlerin renk ve dokusuna en uygun kaplama kumaşı seçilmelidir.
  • Dikişler doğru teknikler ile dikilmelidir.
  • Makineleri dikiş ustaları kullanmalıdır.
  • Kullanılacak iplikler kaliteli olmalıdır.
  • ⇒ Overlok fiyatları iyi araştırılmalıdır. Halı yıkama firmalarından fiyat bilgisi alınmalıdır. En ekonomik overlok fiyatı belirlenmelidir.
  • Saçaklar ve püsküller kesilirken dikkatli hareket edilmelidir.
  • ⇒ Overlok yaptırırken halı ve kilimlerin orijinal halini bozmadan işlemler yapacak firmalar seçilmelidir.Ankara Overlok İşlerimizYazar

Doğukan Gümüşsoy

Dinamiksoft Kurucu Ortağı & Dijital Pazarlama Uzmanı

Lisans eğitimini bilgisayar mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra Dinamiksoft 'da kurucu ortak ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaktadır.Paylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Yorumlar (0)Yorum Yapın

Bize Sorun


Son Paylaşımlar