Anasayfa / Halı Yıkama Hizmetleri / Ankara Kilim Yıkama

Ankara Kilim Yıkama

Kilim Yıkama ve Kilim Temizliği

Kilim yıkama ve temizliği halı yıkama şirketleri tarafından yapılmaktadır. Kilim; en eski dokuma sistemlerinden olup ikili iplik sistemine dayanarak yapılan tersi ve düzü bulunmayan havsız dokuma türüyle oluşturulan ürünlerdir. Halıdan farklı yanı havsız ve düğümsüz yapılmasıdır. Halılardan daha eski dönemlerden beri dokumalarına rağmen halılara nazaran daha dayanıksız malzemelerden yapılırlar.

Kilim yıkama ve temizliği için hassas davranılması gerekmektedir. Halılar ile aynı şekilde temizlenmezler. Kullanılan dokuma malzemesi temizliğin sağlanmasında en önemli etkendir. Dokuma malzemesi dayanıksız olduğu için yıkama işlemleri ve temizleme işlemlerinin kilimlere zarar vermeyecek şekilde yapılması zorunludur. Ev dekorasyonu için çokça tercih edilen kilimlerin zarar görmemesi için kilimler doğru tekniklerle temizlenmelidir.

Kilim Yıkama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kilim yıkama işlemleri her şeyden önce temizlik uzmanları tarafından yapılmalıdır. Doğru yöntemi belirlemek için kilim özelliklerinin bilinmesi bu özelliklere uygun yöntemi seçebilecek tecrübe gereklidir.

Yıkama işlemleri öncesi kilim tozlarından arındırılmalıdır. Tozlar elektrikli süpürge ile alınabilse de bu yeterli değildir. Daha güçlü bir arındırma işlemi yapılmalıdır. Bu işlem de vakumlu makineler ile yapılmaktadır. Vakumlama tekniği ile tozlar diplerden çekilmelidir.

Kilim yıkama işlemleri için kullanılacak yıkama şampuanı da iyi seçilmelidir. Kilim yıkamak için tasarlanan özel şampuanlar tercih edilmelidir. Kullanılan ürünler ile dikkatle temizleme işlemleri yapılmalıdır. Kurutma işlemleri de hassasiyetle yapılmalı, nemin kilimi olumsuz etkilemesine engel olunmalıdır.

Kilim Yıkama İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kilim yıkama işi temizlik uzmanları tarafından yapılmalıdır.
 • ⇒ Kilimlerin dokuma malzemeleri, boyaları iyi analiz edilmelidir.
 • ⇒ Kimyasallar ve beyazlatıcılar kullanılmamalıdır.
 • ⇒ Kurutma işleminde tam kurutma sağlanmalıdır. Nem ve rutubetin oluşması engellenmelidir.
 • ⇒ Kapalı odalarda kurutulmalıdır.
 • ⇒ Kilim iki yüzeyi de iyice temizlenmelidir.
 • ⇒ Bitkisel temizlik şampuanları tercih edilmelidir.
 • ⇒ Temizleme suyu ısısı doğru ayarlanmalıdır.
 • ⇒ Vakumlama yöntemi ile dokuma içinde kalabilecek tozlar temizlenmelidir.
 • ⇒ Anti bakteriyel temizlik yapılmalıdır.
 • ⇒ Paketleme işlemleri yapılmadan mutlaka kontrol işlemleri yapılmalıdır.
 • ⇒ Kilim yıkama fiyatları iyice araştırılmalıdır. En kaliteli malzeme ile en uygun fiyata halı kilim yıkayan temizlik firmaları tercih edilmelidir.Ankara Kilim Yıkama İşlerimizYazar

Doğukan Gümüşsoy

Dinamiksoft Kurucu Ortağı & Dijital Pazarlama Uzmanı

Lisans eğitimini bilgisayar mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra Dinamiksoft 'da kurucu ortak ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaktadır.Paylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Yorumlar (0)Yorum Yapın

Bize Sorun


Son Paylaşımlar