Anasayfa / Halı Yıkama Hizmetleri / Ankara El Dokuma Halı Yıkama

Ankara El Dokuma Halı Yıkama

El Dokuma Halı Yıkama ve El Dokuma Halı Temizliği

El dokuma halı yıkama işlemi oldukça hassasiyet gerektiren temizlik işlemidir. El dokuması halılar çok değerlidir. El emeği ile hazırlanan bu halılar özel ve kıymetlidir. El dokuma halıların yapımında kullanılan malzemeler temizliği için oldukça önemlidir. Bu halılar kaliteli yün iplikler ile dokunur. Yün ipliklerin renkleri ise iki şekilde oluşturulur: Kök boyaları ve kimyasal boyalar.

El dokuma halı yıkama ve el dokuma halı temizliği için halı renklerinin oluşturulma şekli önemlidir. Kök boyalardan oluşan halılar yıkanırken renkler akabilir ve birbirine karışabilir. Kimyasal boyalar için de aynı riskler söz konusudur. Evde bilinçsiz şekilde yapılacak temizlik işlemleri nadide halılara kalıcı ve çözümü mümkün olmayan sorunlar oluşturabilir.

El Dokuma Halı Yıkama İşlemi Nasıl Yapılır?

El dokuma halı yıkama için hassas davranılmalıdır. Kesinlikle temizlik işlemlerinde uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. El dokuması halılar narin halılardır. Renk atması, solma, renklerin birbirine girmesi gibi olumsuzluklara elverişli eşyalardır. Halı yıkama işlemi yapacak kişilerin bu olumsuzlukların yaşanmaması için tecrübe sahibi ve bilinçli olmalıdır.

El dokuma halı yıkama işlemlerinde su kullanılmamalıdır. Düşük ve hassas ayarda vakumlama yöntemleri ile temizlenmelidir. Vakumlama işlemi yapılırken mutlaka dokuma yönüne dikkat edilmelidir. Asitli ve aşındırıcı kimyasallar kullanılmamalıdır. Lekeler için özel deterjanlar ve süngerlerle köpürtme işlemleri yapılmalıdır. Boyaların atması durumunda satirfüj işlemi yapılmalıdır. Kurutma işlemi için makine kullanılmalı doğal ortamda uygun sıcaklıkta kurutma yapılmalıdır.

El Dokuma Halı Yıkama İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • El dokuma halı yıkama işleminde su kullanılmamalıdır.
  • ⇒ Halı boyalarının analizi yapılmalıdır. Çözünebilecek yapıda boya kullanılmışsa boyalara uygun temizlik yöntemleri belirlenmelidir.
  • El dokuma halı yıkama işlemlerinde halılar silkelenmemeli, çırpılmamalıdır.
  • ⇒ Kurutma yöntemlerine dikkat edilmelidir. Nemli kalmaması sağlanmalı iyi havalandırılmalıdır.
  • ⇒ Kuru temizlemeye verilmemelidir.
  • ⇒ Halı saçaklarına çamaşır suyu gibi kimyasallar kullanılmamalıdır.
  • ⇒ Halıların dokuma yönlerine mutlaka dikkat edilmelidir.
  • ⇒ Profesyonel temizlik ekiplerine yıkama işlemleri yaptırılmalıdır.
  • ⇒ Halı yapım malzemesine uygun temizleyiciler kullanılmalıdır.Ankara El Dokuma Halı Yıkama İşlerimizYazar

Doğukan Gümüşsoy

Dinamiksoft Kurucu Ortağı & Dijital Pazarlama Uzmanı

Lisans eğitimini bilgisayar mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra Dinamiksoft 'da kurucu ortak ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaktadır.Paylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Yorumlar (0)Yorum Yapın

Bize Sorun


Son Paylaşımlar